S groblja u Borovu selu uklonjen je spomenik Vukašinu Šoškočaninu, ratnom zločincu i vođi srpske pobune na istoku Hrvatske 1991. godine, javlja Dnevnik Nove TV.
Još nije poznato tko je i kada uklonio sporni spomenik, koji je godinama izazivao negodovanje većine hrvatskih građana.
Na ploči koja je bila postavljena stajalo je kako je Šoškočanin "narodni junak," dok je hrvatski teritorij nazivan srpskim, što je izazivalo duboko nezadovoljstvo u javnosti.
Reakcije iz Vukovara: Penava pozdravlja uklanjanje
Gradonačelnik Vukovara i predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava nije skrivao zadovoljstvo zbog uklanjanja spomenika. “Kad bih htio biti šaljiv, rekao bih da se Vukašin Šoškočanin uplašio naše braniteljske ekipe. Tko god ga je uklonio, znao je da Domovinski pokret dolazi po njega.”
Penava je Šoškočanina opisao kao četničkog vojvodu odgovornog za masakr 12 hrvatskih redarstvenika u Borovu selu te dodao kako se pokojni vođa hvalio ubojstvima pred kamerama.
Priprema novog zakona o grobljima
Uklanjanje ovog spomenika istaknulo je pitanje regulacije sličnih obilježja diljem Hrvatske. Na snazi je trenutni Zakon o grobljima, prema kojem natpisi na grobovima i grobnicama ne smiju vrijeđati ničije nacionalne, vjerske ili moralne osjećaje. Međutim, praksa pokazuje da postoje brojne provokacije koje zakon nije adekvatno regulirao.
David Vlajčić, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, najavio je novi zakon koji će preciznije definirati postupak uklanjanja spornih obilježja: “Novi zakon će uvesti dvostupanjski upravni postupak s jasno određenim nadležnostima, odgovornostima, mehanizmima i rokovima uklanjanja takvih spomenika.”
Radna skupina Ministarstva već radi na zakonskim izmjenama, s fokusom na uklanjanje svih obilježja koja veličaju velikosrpsku agresiju i četništvo.
Penava: "Hrvatska za one koji je vole"
Penava je zaključio kako je uklanjanje svih spornih spomenika ključan korak prema očuvanju sjećanja na Domovinski rat i stvaranju pravednog društva: “Sigurno ćemo ukloniti sve takve s područja Hrvatske, a Hrvatsku ostaviti svima onima koji Hrvatsku vole.”
Očekuje se da će novi zakon omogućiti sustavno rješavanje sličnih situacija, dok će uklanjanje Šoškočaninovog spomenika ostati simboličan početak tih promjena.