- Tzv. Demografske mjere Grada Požege je još jedan populistički potez
SDP-ova saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić osudila je "populističke poteze Grada Požege" u priopćenju koje prenosimo u cijelosti.
SDP-ova saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić osudila je "populističke poteze Grada Požege" u priopćenju koje prenosimo u cijelosti.
Nakon jučerašnjeg sastanka premijera Andreja Plenkovića i ministra gospodarstva Ante Šušnjara s predstavnicima, proizvođačima i distributerima trgovačkih lanaca te predstavnicima Hrvatske Narodne Banke, Državnog inspektorata i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, dobili smo prošireni popis proizvoda s ograničenim cijenama. Još 20 proizvoda je priključeno popisu, uključujući i kruh.
Kao što je najavio, ministar gospodarstva Ante Šušnjar otkrio je 20 novih proizvoda s kontroliranim cijenama s fokusom na zdravlje. Pa tako osim kruha, na popis proizvoda je dodano razno povrće, zobene pahuljice, kravlji sir, oslić bez glave i drugo. Također, dodani su i proizvodi osnovne upotrebe, poput deterdženta u prahu za strojno pranje rublja u pakiranju od 3 do 4 kilograma i tekući deterdžent za ručno pranje posuđa u pakiranju od 400 i 500 mililitara. Ovo je dobra vijest s obzirom da su kemijski proizvodi također skočili u nebesa; primjerice, deterđent "Jar" od 1000ml košta u trgovinama i po 5 eura.
Ministar je obećao kako ove mjere neće "ugroziti" interesa trgovaca, proizvođača i potrošača. No, nisu svi bili zadovoljni ovim sastankom; članovi Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) izrazili su nezadovoljstvo što nisu prisustvovali sastanku.
Iz Komore su istaknuli kako je njihovo prisustvo bilo potrebno s obzirom da su naši poljoprivrednici ključni u proizvodnji hrane u Hrvatskoj. Nadaju se da je ovaj propust bio nenamjeran, a ne pokušaj izoliranja i isključivanje Komore i njihovih štićenika. Predsjednik HPK-a Mladen Jakopović naveo je kako je Komora godinama davala Vladi prijedloge za stabiliziranje tržišta te kako povećati domaću proizvodnju koja bi u pravilu trebala biti jeftinija za hrvatske potrošače. Na kraju je poručio da će nastaviti davati prijedloge Vladi kako bi "olakšali" život i proizvođačima i potrošačima.
Na kraju svega, kao potrošači i građani Republike Hrvatske, možemo samo čekati i biti na samilosti Vlade RH i trgovaca, koji upravljaju cijenama namirnica od egzistencijalne važnosti, koja biva ugrožena i u novoj 2025. godini.
U petak, 17. siječnja 2024. godine, počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe, za prosinac 2024. Ova naknada se odnosi na sve starije osobe koje imaju otvorene račune u poslovnim bankama, izvijestio je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).
Naknada u iznosu od 150 eura dobiti će 17.849 korisnika među kojima je 80,25 posto žena i 19,75 muškaraca, za koje je osigurano 2.667.885 eura iz Državnog proračuna. Osnovni uvjeti za naknadu mogu ostvariti hrvatski građani koji su navršili 65 godina života i oni koji imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj od 10 godina. Drugi uvjeti od korisnika "zahtjevaju":
Zahtjev za nacionalnu naknadu može se podnijeti bilo kada u prostorima HZMO-a ili putem sustava e-Građani.
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavio je prognozu za trodnevnu kvalitetu zraka na svojim internetskim stranicama. Nažalost, kao što to uvijek biva, Slavonski Brod, uz Zagreb, je trenutno najzagađeniji grad u Hrvatskoj, a možda i ovom dijelu Europe. No, nije samo grad na Savi u problemima s kvalitetom zraka, jer Požega i Osijek također se nalaze na listi zagađenih sredina.
S obzirom da Hrvatska bilježi zabrinjavajuće povećanje onečišćenja zraka u posljednjih nekoliko godina, DHMZ je počeo koristiti posebne tehnologije kako bi lakše utvrdili i prognozirali buduće potencijalno onečišćenje zraka. ATMOSYS je napredni sustav koji kombinira modeliranje atmosfere i umjetnu inteligenciju kako bi predvidio kvalitetu zraka. Sustav koristi sofisticirane modele za simulaciju atmosferskih uvjeta i širenja onečišćujućih tvari, a umjetna inteligencija omogućuje analizu velikih količina podataka, prepoznavanje obrazaca i poboljšanje točnosti prognoza.
Glavna primjena ovog sustava je predviđanje koncentracija ključnih onečišćujućih tvari poput PM2,5, PM10, NO₂ i O₃, što pomaže u zaštiti zdravlja stanovništva i planiranju mjera za smanjenje onečišćenja.
Naravno, Slavonski Brod, uz Zagreb, nalazi se na vrhu po onečišćenju u Hrvatskoj, posebice zbog utjecaja zagađenja iz susjedne Bosne i Hercegovine, koje pridonosi čak 30 posto onečišćenju. No, lokalna industrija također pridonosi ovom problemu, a zimski mjeseci još više izražavaju ovaj ogroman problem u gradu na Savi. Onečišćenje u Slavonskom Brodu klasificirano je kao "vrlo loše," što je samo samo jedan nivo niži od najvećeg zagađenja.
Nažalost za slavonsku regiju, onečišćenje zraka zahvatilo je druge gradove, Požegu i Osijek, koji na pojedinim mjestima u gradu bilježe lošu kvalitetu zraka. Kvaliteta zraka u oba grada klasificirana su kao "loša" što opet potvrđuje činjenicu da je slavonski zrak u rizičnoj situaciji. Ova mjerila samo još više potvrđuju da se mora početi raditi na poboljšanju kvalitete života građana Republike Hrvatske jer ovakva loša kvaliteta zraka može nepovoljno utjecati na osobe s respiratornim i kardiovaskularnim bolestima.
Građani mogu pratiti trodnevnu prognozu kvalitete zraka kao dopunu podacima o izmjerenim koncentracijama onečišćujućih tvari, koji su gotovo u realnom vremenu dostupni na stranicama "Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj" (pod nadležnošću Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije) te na webu DHMZ-a.
I kad smo mislili da će 2025. godina biti lakša za življenje, 50 dobavljača je najavilo povećanje svojih cijena. Nevjerojatno je da nas ova inflacija "jede" još od pandemije COVID-19, točnije 2021. godine i da nitko ništa ne poduzima po tom pitanju.
Trendovi inflacije ne jenjavaju, a preko 50 dobavljača je najavilo da će svoje proizvode poskupiti od 3 posto naviše, što nas još više "učvršćuje" kao jedna od pa možda i najskuplja zemlja u eurozoni. Dobavljači pravdaju svoje dizanje cijena zbog toga što se trgovačke marže nisu povećavale u posljednje dvije-tri godine, a kod dijela robe marže su i padale, što je dovodilo do prodaje ispod nabavne cijene.
Naravno, potrošačke udruge oštro su reagirale, podsjećajući da Hrvatska ima više cijene po 10, 20 pa čak i 30 posto, u usporedbi s bogatijim zemljama Europske Unije, gdje je cijena energenata, radne snage i transporta viša, a PDV malo niži.
Premijer Andrej Plenković najavio je proširenje popisa proizvoda s ograničenim cijenama, a ministar gosporastva, Ante Šušnjar, potvrdio je da će se nova regulacija fokusirati na zdraviju prehrambenu košaricu. Namirnice poput jabuke i mliječne čokolade će se ukloniti s popisa, a njih će zamijeniti povrće i čokolada za kuhanje. Popis bi trebao sadržavati 30 više proizvoda nego prethodni. Vlada je potvrdila sastanke s trgovačkim lancima i udrugama potrošača već danas, a kako će to proći, možemo samo spekulirati.
I dok se dobavljači pravdaju javnosti, a potrošačke udruge žale, sami potrošači moraju biti spremni za povećanje cijena, naravno, prehrambenih proizvoda. Hrana, kava, kakao i druge namirnice idu gore, a samo čekamo ministra Šušnjara i njegov novi biser, možda da sami beremo kakaovac i pravimo kakao i čokoladu kod kuće.
U ljeto prošle godine, točnije 28. lipnja 2024., tadašnji predsjednik HSS-a, Krešo Beljak, sazvao je Glavnu Skupštinu stranke koja je stvorila razdore pa čak i uzrokovala odlazak nekoliko visokih čelnika stranke. Prema tadašnjim Facebook objavama članova brodsko-posavske županijske organizacije, Beljak je lažirao Glavnu Skupštinu i promijenio Statut stranke, gdje je između ostalog produljio i svoj mandat predsjednika na još godinu i pol dana.
Čelnici su zahtjevali da se Glavna Skupština poništi, a čini se da se njihova želja ostvarila jer je Ministarstvo uprave i pravosuđa presudilo da se Glavna Skupština HSS-a održana 28. lipnja, 2024. godine poništava!
Riješenje Ministarstva prenosimo u cijelosti (dokumenti), a tekst ćemo parafrazirati:
"Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, OIB: 72910430276, u postupku pokrenutom po prijavi političke stranke pod nazivom Hrvatska seljačka stranka, sa sjedištem u Zagrebu, Ulica kralja Zvonimira 1 7, OIB: 56890881647, o izmjenama i dopunama Statuta, na temelju članka 7. stavka 3. Zakona o političkim strankama („Narodne novine”, br. 76/93, I l 1/96, 164/98, 36/01 i 1/07), donijelo je rješenje u kojem piše:
Odbija se prijava političke stranke pod nazivom Hrvatska seljačka stranka, s sjedištem u Zagrebu, Ulica kralja Zvonimira 1 7, o izmjenama i dopunama Statuta, usvojenima na sjednici Glavne skupštine od 28. lipnja 2024.
O b r az l o ž e nj e
Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije zaprimilo je pod KLASA: 006-03/24-01/08, prijavu političke stranke pod nazivom Hrvatska seljačka stranka, sa sjedištem u Zagrebu, Ulica kralja Zvonimira 17 (dalje u tekstu: Stranka), o izmjenama i dopunama Statuta Stranke, usvojenima na sjednici Glavne skupštine, održane 28. lipnja 2024.
Uz prijavu je priložena sljedeća dokumentacija: Zapisnik s Glavne skupštine Stranke, održane 28. lipnja 2024., Izmjene i dopune Statuta Stranke od 28. lipnja 2024. i dva primjerka pročišćenog teksta Statuta Stranke od 28. lipnja 2024.
Prijava je neosnovana."
Rješenje nastavlja i potvrđuje da se Glavna Skupština održala online, na čelu s Krešom Beljakom, i da su usvojene predmetne Izmjene i dopune Statuta izglasane sukladno uputama u glasanju. No, Skupštine sazvane i održane elektroničkim putem, prema članku 58. stavkom 5. Statuta samog HSS-a, utvrđuje da se one mogu održati samo kad je izvanredna situacija; poput ratnog stanja, epidemije, pandemije i drugo.
Ministarstvo potvrđuje svoje Rješenje zaključnim riječima:
"Međutim, kako je nesporno da u vrijeme sazivanja i održavanja predmetne sjednice Glavne skupštine Stranke nisu bila izvanredna stanja utvrđena navedenom odredbom Statuta Stranke, nije niti bilo osnove za održavanje sjednice Glavne skupštine elektroničkim putem.
Budući da sjednica Glavne skupštine Stranke od 28. lipnja 2024., nije bila valjano održana, nisu valjano usvojene ni izmjene i dopune Statuta koje su ovom tijelu prijavljene radi ovjere. Stoga je, sukladno odredbi članka 96. stavka l. Zakona o općem upravnom postupku („Narodne novine”, br, 47/09 i 1 10/21), a na osnovi utvrđenog činjeničnog stanja, valjalo odlučiti kao u izreci ovoga rješenja."
Ovaj rasplet situacije stavlja Beljaka u nepovoljan položaj u HSS-u i stavlja se u pitanje legitimnost njegovog statusa kao predsjednika stranke. Čini se da godine njegove, pomalo nekonvencionalne vladavine druge najstarije političke stranke u Hrvatskoj polako dolazi kraju, a novi potencijalni kandidati sigurno su čekali razvoj ove kontroverzne situacije. Bez obzira na status individue u bilo kojoj organizaciji, svi moraju poštovati pravila, a Beljak, kako je potvrdilo Ministarstvo uprave i pravosuđa, nije poštovao Statut, svoje vlastite stranke.
Web portal koji gaji profesionalnost i objektivnost, nepristrano i točno informiranje čitatelja i posjetitelja stranice. Vrijednosne sudove ostavlja svojim čitateljima koji ga mogu slobodno i otvoreno iskazati na stranici.