Za trenutnu vladajuću garnituru u gradu Vukovaru mogla bi se slobodno upotrijebiti krilatica iz američkih kriminalističkih serija: 'Imate pravo na šutnju; sve što kažete može se upotrijebiti protiv vas.'
Nedavna događanja u gradu Vukovaru bacila su svjetlo na niz problematičnih aspekata vezanih uz upravljanje javnim sredstvima i transparentnost u procesima javne nabave.
Neugodna situacija, u kojoj se našao saborski zastupnik, predsjednik Domovinskog pokreta i gradonačelnik Vukovara, gospodin Ivan Penava na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Vukovara, kada je, suočen s vijećničkim pitanjem, prilično nespretno pokušao opravdati sebe i gradske službe u odluci o dodjeli natječaja za jednostavnu nabavu, otvara brojna pitanja.
Poslušajte audio snimku:
Kontroverza se vrti oko načina na koji su gradske službe postupale pri dodjeli ovog natječaja. Izgleda da je došlo do propusta koji ostavljaju dojam pogodovanja navedenoj tvrtki, što je posebno zabrinjavajuće s obzirom na prethodne nepodmirene obveze tvrtke prema Gradu i Vodovodu grada Vukovara.
Pitanje gradonačelniku odnosilo se na tekst objavljen na portalu CRONA.hr, iz kojih se moglo zaključiti da su gradske službe pri dodjeli natječaja za 'Rekonstrukciju Eltzovog žitnog crvenog magazina' tvrtki 'Ekološki centar d.o.o.' napravile određene propuste koji ostavljaju dojam pogodovanja tom poslovnom subjektu.
Gradonačelnik Penava branio je odluku tvrdnjom da se radilo o nabavi male vrijednosti, koja ne spada pod Zakon o javnoj nabavi, te stoga gradske službe nisu bile dužne provjeravati dostavljenu dokumentaciju, izražavajući stav 'mogle su, ali nisu morale’. Ova obrana, međutim, dodatno je pojačala sumnje, s obzirom na to da su dugovanja tvrtke trebala biti poznata odgovornim osobama u gradskoj upravi.
Osim što je gradonačelnik Penava s lakoćom odbacio odgovornosti stručnih službi grada, s istom se lakoćom i odrekao svog dojučerašnjeg suradnika, vlasnika tvrtke koja je, po njegovim riječima, napravila takav propust.
Značajno je istaknuti da je ta tvrtka više puta sklapala poslove s gradskom upravom tijekom mandata sadašnjeg gradonačelnika.
Gradonačelnik nije morao znati da je natječaj dodijeljen tvrtki s nepodmirenim obvezama prema Gradu Vukovaru, kao ni činjenicu da tvrtka ima dugovanja prema Vodovodu grada Vukovara. Međutim, u gradskoj upravi postoje ljudi koji su takvu informaciju morali znati, djelatnici gradskih službi koji su usput i postavljeni na odgovorna radna mjesta kako se ovakvi propusti ne bi događali, poput pročelnice upravnog odjela za financije i nabavu, gospođe Vlaste Šibalić, koja je nakon dodjele natječaja pokrenula postupak prisilne naplate protiv 'Ekološkog centra d.o.o.'. Ovo ukazuje na nedostatak koordinacije i nedosljednost u gradskoj upravi, kao i na potencijalno nepostojanje efikasnog sistema praćenja financijskih obveza.
Čudno je da ni jednoj od odgovornih osoba, od viših stručnih suradnika za poslove nabave, savjetnika, voditelja odjeljka za nabavu, referenta za administrativne poslove, savjetnika za poslove prisilne naplate, referentice za komunalnu naknadu, računovodstva i drugih, nije 'upalio alarm' kada je vijest o potpisivanju ugovora objavljena na mrežnim stranicama grada.
Gradsko vijeće Grada Vukovara donijelo je Pravilnik o jednostavnoj nabavi 6. veljače 2020., biti će zanimljivo pratiti kako će institucije tumačiti ovaj pravilnik u kontekstu sporne nabave. Posebno je intrigantno pitanje preračunavanja fiksnog tečaja konverzije, koji kako sada stvari izgledaju ukazuje na to da je prihvaćanjem ponuda tvrtke Ekološki centar d.o.o. premašen gornji limit Pravilnika o jednostavnoj nabavi.
Situacija u Gradu Vukovaru pokazuje složenost upravljanja javnim sredstvima i važnost transparentnosti u procesima javne nabave. Postupci gradonačelnika i gradskih službi izazivaju sumnje u pogodovanje i nedostatak odgovornosti, sve navedeno ukazuje na potrebu za strožim nadzorom i boljom praksom u javnim institucijama.
Ova situacija u Vukovaru jasno pokazuje koliko je važno imati jasne, transparentne i dosljedno provođene procese u upravljanju javnim sredstvima. Iz svega navedenog proizlazi potreba za strožim nadzorom, boljom praksom i jasno definiranim odgovornostima unutar javnih institucija.
Važnost integriteta, transparentnosti i odgovornosti u lokalnoj upravi ne može se dovoljno naglasiti, jer su ključni za očuvanje povjerenja građana u njihove institucije i efikasno upravljanje javnim sredstvima.