Gradonačelnik je uputio hitan dopis županu brodsko-posavske županije te Regionalnom Centru za gospodarenje otpadom s namjerom da dobije informacije u kojoj je fazi izgradnja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom (RCGO).
Ovu vijest možete pročitati na službenim web stranicama Grada Slavonskoga Broda, a, očito, je reakcija na sastanak koji je Mirko Duspara imao sa stanovnicima iz Naselja hrvatskih branitelja.
Pokušao im je „prodati“ otrcane floskule kako Grad Slavonski Brod ostaje posvećen kontinuiranom unapređenju sustava gospodarenja otpadom, uz poseban naglasak na zaštitu okoliša i zdravlje svih. No, sudionici sastanka s druge strane stola nisu „progutali“ te priče, nego su ga zasipali konkretnim pitanjima na koje nije dao konkretne odgovore, već je vrdao i za sve krivio svoje prethodnike i županijsku upravu.
Nitko ne spori da mu argument o parodiji koja se provlači godinama, dakle, Regionalnom centru za gospodarenje otpadom u Šaguljama stoji. Bitnu ulogu u postotku saniranog otpada igraju upravo nikad sagrađeni regionalni centri za prikupljanje i obradu smeća. Stotine milijuna kuna smo potrošili na na tvrtke koje diljem Hrvatske upravljaju nepostojećim centrima za gospodarenje otpadom.
A činjenica da njihovi zaposlenici, koji svaki mjesec uredno primaju plaće godinama nisu praktički ništa napravili. Tvrtka RCGO Šagulje osnovana je 2010. godine kao projekt Brodsko-posavske županije. Sedam neuspješnih godina kasnije pridružile su joj se Požeško-slavonska i Sisačko-moslavačka županija, čiji udjeli čine 24.5 posto. Centar bi trebao pokrivati područje od Siska do Slavonskog Broda. Tvrtka ima četvero stalno zaposlenih. Godinama troše milijune, a Centar ne postoji.
direktor RCGO Josip Grgić
No, Šagulje nemaju veze sa onim što radi i, još gore, planira raditi Mirko Duspara na Vijušu. Umjesto da se posveti saniranju i poslovima koji teže zatvaranju deponije izgrađuju se nove kazete za prihvat otpada koje samo što ne uđu u dvorišta tamošnjih stanovnika. Sada planira i izgradnju pretovarne stanice i kompostane. će se dovoziti usmrđeni biootpad iz brodskih kućanstava, odlagati na otvorenom prostoru, nakon čega b trebao biti prebačen u zatvoreni objekt.
Smrad, praktično u centru grada, će biti konstantan.
Duspara se na današnjem sastanku pravdao kako su za to dobili sve potrebite dozvole i eko studije, ali je prešutio da je glavni dokument, građevinsku dozvolu, Grad izdao sam sebi.
Sada dopisima prema Danijelu Marušiću i RCGO-u pokušava fokus javnosti otkloniti od svojih štetnih planova, raznim manevrima onemogućiti građane da se demokratskim akcijama suprotstave njegovim planovima.
>>Duspara 'birokratskom igrom' sabotirao najavljeni prosvjed Brođana?
Onemogućiti ih da obrane svoje pravo i pravo njihove djece da stanuju i žive u ljudskim uvjetima bez nepodnošljivog smrada, truleži, muha, štakora, zmija, vrana, čagljeva, divljih svinja koji su oduševljeni planovima slavonskobrodskog gradonačelnika. Teško je vjerovati da će Mirko Duspara povući svoje planove i odluke. Poznata je njegova bahatost, taština i tvrdoglavost bez obzira na štetu koju čini.
Žrtvovat će par stotina stanovnika Mikrorajona računajući da ostatak Slavonskoga Broda neće reagirat, a birače će kompenzirat na drugom kraju grada.